Wybierz język: PL | EN

   

 

1
3
4
5
2

Wieści z Przedszkola

19.10.201714:00

miniaturaZamieszczamy relacje z ostatnich wydarzeń w Przedszkolu: Wycieczki do Arboretum i Święta Pieczonego Ziemniaka.

Wycieczka do Arboretum

    Po pochmurnych i deszczowych dniach wreszcie nadeszła złota, polska jesień. Drzewa mienią się feerią barw, a przez żółte i czerwone liście prześwitują promienie słońca. Taką jesień wszyscy kochają. My także i dlatego  postanowiliśmy spędzić dzisiejszy dzień w rogowskim Arboretum. Spacerując alejami podziwialiśmy przyrodę, która powoli zaczyna zapadać w zimowy sen. Ogromne wrażenie wywarła na nas aleja czerwonych klonów, pod którymi rozpościerał się czerwony dywan z liści. Na terenie Arboretum leży tysiące kasztanów, szyszek i kolorowych liści. Podczas wycieczki przyglądaliśmy się mieszkańcom lasu szykujących się do nadchodzącej zimy. Odwiedziliśmy także Alpinarium, gdzie dokarmialiśmy ryby pływające w oczku wodnym. 
    Wycieczka sprawiła nam ogromną radość, pamiątką z pobytu w Arboretum są kolorowe liście, które przynieśliśmy do kącików przyrody.

E. Kwiatkowska, I. Felczak

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Święto Pieczonego Ziemniaka

    Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewną roślinę, o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale kwiatki nie były zbyt ładne. Zielone owoce również nie były smaczne. Zagniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, ktoś ciekawy, rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ogniska ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale też były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka potocznie zwanego kartoflem.
    Ziemniak jest pospolitym, ale również wspaniałym warzywem, przyrządzanym w naszych kuchniach na różne sposoby. My od lat celebrujemy Święto Pieczonego Ziemniaka, który króluje na naszych stołach w różnych postaciach (gotowany, pieczony, smażony, w postaci chipsów, frytek itp.). 
W tym roku zostaliśmy zaproszeni do Krainy Ziemniaka, która na potrzeby naszej uroczystości odbyła się w zaprzyjaźnionej Szkole Podstawowej w Przyłęku Dużym. Na miejscu powitała nas Królowa Ziemniaka – dyrektor Szkoły p. Grażyna Ziółkowska. Królowa jak na Bonę przystało wjechała na teren królestwa w karecie (traktorek), z której dostojnie przeszła na czerwony dywan i dokonała oficjalnego otwarcia Święta Ziemniaka. Zaprosiła wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Pierwszą zabawą było zbieranie ukrytych w ogrodzie szkolnym ziemniaków. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem poszukiwały ziemniaki, które zbierały do koszyków. Po zakończeniu konkurencji każda grupa przeliczyła swoje zdobycze, okazało się że wszyscy zebrali podobną ilość. Po tej konkurenci królowa Ziemniaków zaprosiła wszystkich uczestników zabawy do sportowej konkurencji związanej z precyzją tzn. wyznaczone drużyny wzięły udział w rzutach do celu , zadaniem dzieci było wrzucenie jak największej ilości ziemniaków do okręgu. I znowu okazało się, że wszyscy mają tzw. ”celne oko”, w okręgu każdej grupy znalazła się ta sama ilość ziemniaków. Królowa widząc, że kolejna konkurencja nie sprawia dzieciom trudności postanowiła podnieść poprzeczkę i zaproponowała sztafetę w przenoszeniu na „łyżeczce” ziemniaka slalomem wokół pachołków sportowych. Wydawało się, że jest to konkurencja, która sprawi dzieciom trochę utrudnienia. Jakże się Królowa Ziemniaczana pomyliła, ponownie okazało się, że uczestnicy zawodów pokazali wysoką umiejętność sportową. Ponownie nie było jednego zwycięzcy. Wszyscy okazali się wygranymi. W nagrodę zostali zaproszeni do zabaw ze stemplami z ziemniaka. Powstało wiele wspaniałych stempli, które upamiętniły obchody Święto Pieczonego Ziemniaka.
Na zakończenie imprezy wszystkie dzieci zostały zaproszone do wspólnego ogniska, gdzie były pieczone ziemniaki w koszulkach, które smakowały, jak potrawy z najlepszej kuchni. Po konsumpcji uczestnicy zostali poczęstowani przez Królową Ziemniaka chipsami oraz cukierkami imitującymi gumę do żucia. 
    Spotkanie zakończyło się na placu zabaw, gdzie słoneczko ogrzewało uśmiechnięte buzie. Przedszkolaki z Rogowa serdecznie dziękują wszystkim pracownikom Szkoły Podstawowej w Przyłęku Dużym za wspaniałą zabawę, a p. Czarkowi za pomoc w zorganizowaniu przewozu.
   

I. Felczak, G. Żiółkowska, E. Kwiatkowska

 




Copyright © 2011 rogow.eu Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja Maxus Net Communiacations

Powrót na górę