Zmiany nazw ulic
04.08.201707:51
Informacja dla mieszkańców gminy Rogów, których dotyczy zmiana nazwy ulic w związku z tzw. „ustawą dekomunizacyjną”. W dniu 28 lipca 2017 r. weszły w życie Uchwały Rady Gminy w Rogowie w sprawie zmiany nazw ulic: ul. Marchlewskiego i ul. 9 Maja w Rogowie oraz ul. Świerczewskiego w Józefowie, upamiętniających wydarzenia komunizmu.
„Ustawa dekomunizacyjna” na mocy, której samorząd był zobligowany do zmiany nazw ulic propagujących system totalitarny, zwalnia mieszkańców (osoby fizyczne) z obowiązku wymiany dokumentów tożsamości, praw jazdy i dowodów rejestracyjnych pojazdów.
O zmianie nazwy ulicy należy powiadomić jedynie niektóre urzędy, dokonując aktualizacji danych m.in. w ZUS-ie, bankach czy Urzędzie Skarbowym. Szczegóły dotyczące pozostałych zmian poniżej.
Ulice w Gminie Rogów, którym zostały zmienione nazwy to:
1. ul. Marchlewskiego zmieniona została na ul. Paderewskiego
2. ul. 9 Maja w Rogowie pozostała nazwa ul. 9 Maja, jako data upamiętniająca ogłoszenie w 1950 r. Planu Schumana, który dał początek pierwszej ze wspólnot Europejskich.
3. ul. Świerczewskiego w Józefowie zmieniona została na: ul. Sportową, ul. Cichą i ul. Spokojną.
W związku z powyższym mieszkańcy wyżej wymienionych ulic powinni podjąć następujące czynności:
1. Urząd Skarbowy - osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej zgłaszają zmianę przy najbliższym kontakcie z Urzędem Skarbowym. Można także wypełnić zgłoszenie aktualizacyjne ZAP 3.
2. Zakład Ubezpieczeń Społecznych - osoby pobierające świadczenia powinny zgłosić zmianę danych adresowych na formularzu lub w dowolnej formie pisemnej do ZUS.
3. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej - przedsiębiorca jest zobowiązany złożyć wniosek o zmianę wpisu do CEIDG w Urzędzie Gminy.
4. Dostawca energii elektrycznej i gazu - osoby będące klientami powinny zmianę danych adresowych zgłosić do właściwego dostawcy.
5. Banki - należy zgłosić zmianę nazwy ulicy osobiście.
Dla informacji podaje się również, że kwestia ponoszenia kosztów zmiany dokumentów przez mieszkańców w sytuacji zmiany nazwy ulic kształtuje się następująco:
a) Dowody osobiste - posiadacz dowodu osobistego wydanego według starego wzoru, nie ma obowiązku wymiany dowodu na nowy, a nawet nie ma uprawnienia żądania jego wymiany w przypadku zmiany nazwy ulicy. Nowe dowody nie posiadają już adresu zameldowania, a wszelkie instytucje (np. banki), które potrzebują pozyskać od klienta potwierdzenie zameldowania wymagają aktualnie zaświadczeń wydawanych przez właściwe urzędy.
b) Paszporty - zmiana nazwy ulicy nie wpływa również na konieczność wymiany paszportów.
c) Dowody rejestracyjne i prawa jazdy – zmiana nazwy ulicy dokonana na podstawie tzw. „ustawy dekomunizacyjnej” nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową.
d) Tabliczki z numerem porządkowym, zawierające nazwę ulicy - właściciele nieruchomości poniosą koszty wykonania nowych tabliczek, bądź napisów na nieruchomości zgodnych z nową nazwą ulicy, które są obowiązani umieścić na nieruchomości w widocznym miejscu, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
e) Zmiana w księdze wieczystej - nieodpłatnie. Należy złożyć wniosek o zmianę w Sądzie Rejonowym w Brzezinach
f) Mieszkańcy ulicy ponoszą koszty związane ze zmianą pieczątek osobistych lub firmowych, wizytówek, a także ewentualnych szyldów, banerów reklamowych i reklam. Gmina w żadnym przypadku nie może zrekompensować tych kosztów – brak podstaw prawnych dla tego typu działania.
Link do mapy prezentującej sposób zmiany ulic:
ul. Sportowa, ul. Cicha i ul. Spokojna
Copyright © 2011 rogow.eu Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja Maxus Net Communiacations