Wybierz język: PL | EN

   

 

1
3
4
5
2

Wycieczki Przedszkolaków

01.06.201715:00

miniaturaZamieszczamy relacje z wycieczek Przedszkolaków do: PSP w Przezinach oraz do Lipiec Reymontowskich i Makowa. 

Wizyta w Straży Pożarnej w Brzezinach

    29 maja przedszkolaki odwiedziły strażaków z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzezinach. Po przybyciu na miejsce, dzieci przywitali Panowie Strażacy, którzy oprowadzili i zapoznali je ze swoją pracą. Dużo radości sprawił dzieciom pokaz umundurowania oraz narzędzi i urządzeń wykorzystywanych w pracy strażaków. Jednak największą atrakcją była możliwość obejrzenia wozów strażackich oraz przymierzenia prawdziwego hełmu i odzieży strażackiej, a także pokaz sikawki strażackiej, z której każde dziecko miało możliwość lania wodą. Przedszkolaki zwiedziły również pomieszczenia, w których odbierane są zgłoszenia o pożarach lub wypadkach. 
    Dzięki wizycie nasze przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca strażaka, jak zachować się w czasie pożaru oraz jakim sprzętem w swojej pracy posługują się strażacy. Utrwaliły także numery telefonów do straży. 
    Na zakończenie wizyty maluchy podziękowały i podarowały strażakom pamiątkowy dyplom. Wracając do przedszkola, opowiadały z zachwytem swoje strażackie przeżycia.

D. Hermann, K. Ćwiklińska

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Śladami historii


    Edukacja patriotyczna jest ważnym elementem wychowania przedszkolnego. Dzieci w przedszkolu poznają historię swoich przodków poprzez różnego rodzaju zajęcia (oglądają albumy, zdjęcia, filmy ukazujące życie w dawnych czasach, poznają historię powstania swojej miejscowości). 
    Jedną z bardziej atrakcyjnych form przyswajania nowej wiedzy jest wycieczka do danej miejscowości, o której rozmawiają podczas zajęć. Tym razem nasze przedszkolaki postanowiły poznać dzieje słynnych Lipiec Reymontowskich, w których żył i tworzył znakomity pisarz uhonorowany nagrodą Nobla Władysław Reymont. Dlatego 30 i 31 maja dzieci odwiedziły Lipce Reymontowskie, gdzie zwiedziły Muzeum Regionalne im. Wł. St. Reymonta. Przewodnik Pan Murgrabia opowiedział dzieciom historię powstania muzeum. Maluchy dowiedziały się, że jego siedziba mieści się na terenie byłej manufaktury włókienniczej założonej pod koniec XIX w. Zakład zajmował się tkaniem materiałów i farbowaniem ich na słynne łowickie pasiaki. Muzeum gromadzi eksponaty z dziedziny kultury materialnej: stroje, tkaniny, sprzęty domowe, narzędzia rolnicze i wytwory sztuki ludowej. Przedszkolaki obejrzały ekspozycje stałe: „Tradycje lipieckie”, „Dawne narzędzia rolnicze i sprzęt używany w gospodarstwie”, „Galeria współczesnej sztuki ludowej” oraz zwiedziły hale manufaktury. Po opuszczeniu terenu muzeum wszyscy udali się do pobliskiego skansenu „Zagrody Ludowej”, która powstała na terenie starego sadu, gdzie przeniesiono elementy dawnego budownictwa zagrodowego. W zagrodzie znajdują się budynki mieszkalne oraz gospodarcze. Po zwiedzeniu wszystkich wystaw maluchy odwiedziły Muzeum Czynu Zbrojnego, w którym zgromadzone są pamiątki związane z walką o niepodległość w rejonie Lipiec Reymontowskich i okolic. Wystawa rozmieszczona jest w trzech salach wystawowych. Wiele emocji wzbudziła u dzieci ekspozycja plenerowa sprzętu ciężkiego, na której nie zabrakło samolotu myśliwskiego Wojska Polskiego oraz czołgów i dział przeciw lotniczych. 
    Po tylu wrażeniach w promieniach słońca przedszkolaki udały się w kierunku Makowa, gdzie czekały na nie dalsze atrakcje, a mianowicie zwiedzanie domu, w którym wychowało się 5 pokoleń rodziny. W chałupie zachowane są oryginalne sprzęty domowe, wyposażenie i meble z których korzystali ludzie od końca XIX wieku. Chata charakteryzuje się niskimi drzwiami, małymi oknami, a jej ściany nadal zachowują w sobie elementy gliny i słomy. Odnowione drewniane belki umieszczone na froncie nadają domostwu niesamowity wygląd. Dzieci zaglądając do izb poczuły się jakby przeniosły się do innej epoki. W drewnianej misie wspólnie z gospodarzem zagrody przygotowywały ciasto na chleb, który następnie został wypieczony w specjalnym piecu chlebowym opalanym drewnem. Oczekując na ciepły chlebek, przedszkolaki wzięły udział w spotkaniu z artystką ludową – rzeźbiarką, która opowiedziała dzieciom o swojej pasji tworzenia pięknych rzeźb. Każdy miał możliwość własnoręcznie pomalować przygotowane drewniane figurki przedstawiające np.: konia, kota, kwiatki, motyle. 
    I to wcale nie był koniec atrakcji związanych z naszą wycieczką. Otóż po pracy twórczej dzieci zostały zaproszone do przejażdżki na koniu. Przed wejściem na wybieg, każde dziecko miało możliwość nakarmienia konika polskiego słodką marchewką, a po takim zapoznaniu się ze zwierzęciem nikt już nie bał się usiąść w siodle i udać się na przejażdżkę na wierzchowcu. Wycieczka sprawiła dzieciom wiele radości i jednocześnie pozwoliła im na bezpośredni kontakt z historią o której pisze się w książkach. 
    Mamy nadzieję, że chociaż w małym stopniu każde z dzieci mogło poczuć, jak żyli w poprzednich latach ich pradziadkowie, dziadkowie a może nawet rodzice.

I. Felczak, E. Kwiatkowska

 


Copyright © 2011 rogow.eu Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja Maxus Net Communiacations

Powrót na górę