Wybierz język: PL | EN

   

 

1
3
4
5
2

150 rocznica urodzin Reymonta

18.05.201712:48

min7 maja 2017 roku liczna grupa przedstawicieli naszej Gminy udała się do Warszawy na uroczyste obchody 150 rocznicy urodzin Władysława Stanisława Reymonta.

 

    Niedzielnego ranka już o godz. 6.00 wyjechała z Przyłęka Dużego wycieczka złożona z: członkiń KGW Przyłęk Duży, nauczycieli i uczniów Szkoły Podstawowej im. Wł. St. Reymonta w Przyłęku Dużym, strażaków z OSP w Przyłęku Dużym i kilku osób z Rogowa. 
    O godz. 9.00 odbyła się msza św. w Bazylice Świętego Krzyża. Celebrował ją biskup Józef Zawitkowski. Spod ołtarza jej uczestnicy przeszli barwnym orszakiem pod Epitafium serca Reymonta znajdującego się w Bazylice. Tam zostały złożone kwiaty, były to własnoręcznie wykonane przez Panie z KGW czerwone malwy z bibuły. 
    Następnie delegacja wzięła udział w przemarszu Krakowskim Przedmieściem do Centralnej Biblioteki Rolniczej, gdzie otworzono wystawę  Wł. St. Reymonta w Galerii Staroci i Pamiątek Regionalnych Zbigniewa Stania z Lipiec Reymontowskich. 
    Na miejscu Przewodnicząca Rady Gminy Lipce Reymontowskie – Danuta Łaska wygłosiła wykład poświęcony życiu i twórczości noblisty. Na obchodach nie zabrakło Kazimierza Chrapki członka Związku Polaków w Kanadzie oraz prezesa Fundacji Reymonta w Toronto. Zaprezentowali się także laureaci Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego „Mówimy Reymontem”. 
    Na zakończenie wyjazdu do Warszawy zostały łożone kwiaty na grobie Reymonta na Cmentarzu Powązkowskim.
    Uczestnicy i organizatorzy wyjazdu składają podziękowania Wójtowi Gminy Rogów za pomoc w jej przygotowaniu.
    Kwiaty na grobie pisarza złożył tego dnia również Wójt Gminy – Daniel Kołada, któremu towarzyszyła Wiceprzewodnicząca Rady Gminy w Rogowie – Iwona Świniarska oraz radna V i VI kadencji Rady Gminy w latach 2006-2010 i 2010-2014 – Kamila Chruściel.


Copyright © 2011 rogow.eu Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja Maxus Net Communiacations

Powrót na górę