Wybierz język: PL | EN

   

 

1
3
4
5
2

Zasady Bezpieczeństwa Pożarowego

13.12.201612:54

min.ogrz.mieszPrzypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa pożarowego w związku z zimowym sezonem grzewczym.

    W związku z początkiem sezonu grzewczego zwiększa się zapotrzebowanie na energię elektrycznegą. Przy dużych mrozach często nie można wystarczająco dogrzać mieszkań. Korzystamy wtedy z różnego rodzaju pieców i grzejników zasilanych prądem, sięgamy po urządzenia z grzałkami. Częstsze, dłuższe i intensywniejsze korzystanie z urządzeń i instalacji elektrycznych sprawia, że stają się one podatne na wywołanie zagrożenia pożarowego. Szczególnie urządzenia, których praca polega na wytwarzaniu ciepła, zagrożenie wywołują nawet w trakcie normalnej pracy.
Zagrożenia nie wolno lekceważyć, przestrzegajmy i zapamiętajmy kilka podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego:

  • nie wolno stosować bezpieczników o większej mocy niż dopuszczalna, nie naprawiajmy ich, - nie należy ustawiać elektrycznych urządzeń grzewczych w pobliżu materiałów palnych (mebli, firanek, itp.) – należy zachować odległość minimum 0,5 metra.
  • nie używajmy urządzeń uszkodzonych,
  • nie wykonujmy prowizorycznych podłączeń do instalacji elektrycznej,
  • należy używać tylko tyle odbiorników prądu elektrycznego na ile obliczono moc instalacji elektrycznej - nadmierne obciążenie instalacji powoduje przegrzewanie się kabli i przewodów oraz wypalanie styków w gniazdkach i puszkach rozgałęźnych,
  • nie powinno się ustawiać sprzętu telewizyjnego i radiowego w niewentylowanych regałach, na półkach obłożonych książkami i innymi materiałami palnymi
  • starajmy się używać tylko urządzeń elektrycznych posiadających krajowe atesty i dopuszczenia,

    Pożary są również wynikiem niesprawnych instalacji grzewczych oraz niedrożnych przewodów kominowych.
    Bezpieczeństwo w domu zapewni tylko dobry komin, optymalnie dobrany do warunków eksploatacji, wykonany wyłącznie z materiałów niepalnych.
Usytuowanie urządzeń grzewczych też nie jest bez znaczenia. Materiały palne, takie jak drewno, odzież, czy wykładziny, powinny znajdować się w oddaleniu min. 0,5 m.
Bezpieczne użytkowanie urządzeń grzewczych to także stosowanie odpowiednich paliw określonych przez producenta. Nieodpowiedni nośnik energii może zniszczyć lub zatkać przewód kominowy. Kotły (piece c.o.), kuchnie, nie służą do spalania odpadów - butelek plastikowych, opon i mokrego drewna. Do rozpalania nie wolno używać materiałów łatwopalnych - benzyna, rozpuszczalnik.
    Należy sprawdzać stan instalacji kominowych, szczelność komina, jego drożność a w razie jej braku wyczyścić go. W przeciwnym razie nagromadzona wewnątrz sadza może doprowadzić do jego uszkodzenia poprzez rozszczelnienie.
Sprawna instalacja odprowadzania spalin oraz właściwa eksploatacja domowych urządzeń grzewczych to komfort i bezpieczeństwo.

Czad, czyli tlenek węgla, bezwonny i bezbarwny gaz nie bez kozery nazywany jest „cichym zabójcą”. 60 sekund to czas, w jakim może zabić stężony tlenek węgla. Rokrocznie zabija dziesiątki ludzi, powoduje ciężkie zatrucia, tymczasem można w zdecydowany sposób ograniczyć ryzyko utraty życia i zdrowia powodowane przez ten gaz.
    Czego więc unikać by nie dopuścić do zatruć tlenkiem węgla? Nie wolno zamykać dopływu świeżego powietrza do swojego domu. W sezonie grzewczym należy często wietrzyć pomieszczenia. Jeśli w domu mamy szczelne okna, należy wówczas zapewnić dopływ niezbędnej ilości powietrza potrzebnego do prawidłowego działania urządzenia grzewczego. W przeciwnym razie urządzenie takie będzie wytwarzało śmiertelnie trujący czad.  Zabronione jest zasłanianie otworów wentylacyjnych i napływowych powietrza oraz zaklejanie otworów okiennych i drzwiowych.
Urządzenia grzewcze muszą mieć zapewnione prawidłowe odprowadzenie spalin do komina, dlatego też trzeba zadbać o szczelność i drożność systemów kominowych.
Nie zaniedbujmy więc swojego bezpieczeństwa. Niewiedza, wadliwe instalacje kominowe oraz ignorancja przepisów to podstawowe przyczyny zaczadzeń i pożarów.
Zaczadzenia i pożary związane są najczęściej z:
•    niesprawną wentylacją - zatkane otwory wentylacyjne, brak wentylacji, zbyt uszczelnione pomieszczenia mieszkalne;
•    niesprawnymi urządzeniami grzewczymi;
•    brakiem podłączeń urządzeń grzewczych do instalacji kominowej;
•    wadliwą instalacją lub nieodpowiednią konstrukcją komina - cofanie się spalin;
•    uszkodzonym lub niedrożnym kominem - pęknięcia w konstrukcji kominowej, brak ciągu;
•    wykonaniem komina z niewłaściwych materiałów;
•    uruchamianiem samochodu przy szczelnie zamkniętych drzwiach garażowych.

    Dekorując świątecznymi ozdobami i lampkami mieszkania, czy domy, należy mieć na uwadze bezpieczeństwo własne, rodziny i sąsiadów. Zewnętrzne, świąteczne oświetlenie domu i stojących w ogrodzie świerków, jodeł, czy krzewów, może okazać się niebezpieczne w przypadku, gdy nie jest przystosowane do używania w warunkach zewnętrznych. Kolorowe lampki nie mające odpowiedniej izolacji mogą po namoknięciu na deszczu lub śniegu spowodować zwarcie instalacji elektrycznej lub porażenie prądem.
Drzewko choinkowe w domu należy ustawić w bezpiecznej odległości (min. 60 cm) od kominków, pieców, grzejników oraz zasłon i firan. Zarówno naturalna, jak i sztuczna choinka są materiałami łatwopalnymi. Na choinkach nie wolno zapalać świeczek palących się otwartym ogniem. Świeczek i świeczników nie należy również ustawiać zbyt blisko choinek i innych materiałów palnych oraz nie dopuścić do zapalenia się ozdób umieszczonych na świeczniku. Nie należy pozwalać na odpalanie „zimnych ogni” przez dzieci bez opieki dorosłych, gdyż wytwarzają wysoką temperaturę i mogą spowodować pożar bądź oparzenia. Pamiętajmy – aby zawsze trzymać zapałki i zapalniczki w miejscach niedostępnych dla dzieci.
    Prosimy, aby nie bagatelizować tych zagrożeń w trosce o bezpieczeństwo własne i dzieci. Przestrzegając kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa pożarowego zapewnisz sobie i bliskim spokojną noc.
    A gdy już zdarzy się pożar lub inne zagrożenie nie stójmy bezczynnie wśród gapiów tylko weźmy telefon i zadzwońmy pod numer 998 lub 112 aby zgłosić zdarzenie. Obecność zgromadzonych gapiów jest poważnym utrudnieniem dla sprawnej akcji strażaków – ratowników.
    Prosimy także o sprawdzenie instalacji wodociągowej, ponieważ na skutek silnych mrozów może dojść do zamarznięcia wodomierzy wodnych, rur, czy zaworów. Przy dodatnich temperaturach dojdzie do ich odmrożenia i wtedy może nastąpić zalanie piwnic i kotłowni, pozwoli to uniknąć niepotrzebnych strat.

Komendant Gminny Związku OSP R.P. w Rogowie

Piotr Szczodrowski


Copyright © 2011 rogow.eu Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja Maxus Net Communiacations

Powrót na górę