Wybierz język: PL | EN

   

 

1
3
4
5
2

„Młodzież w działaniu” w Słowenii

04.09.201317:42

22 sierpnia 2013 roku o godzinie 4:30 koło Gminnej Biblioteki Publicznej w Rogowie zebrała się 12 osobowa grupa młodych ludzi z gminy Rogów.

Tak wczesna pora nie była przypadkowa, bo grupa ta zebrała się, żeby udać się do Gminy Grad na Słowenii gdzie miała uczestniczyć w projekcie wymiany międzynarodowej „EcoCOOLTURNA Mladina” organizowanej pomiędzy Polską a Słowenią z programu „Youth In Move”.  Wyjazd ten był odpowiedzią na zeszłoroczne działania podjęte przez młodzież za pośrednictwem biblioteki w Rogowie. W czasie zeszłorocznego spotkania 11 osób ze Słowenii przyjechało do Polski, żeby wziąć udział w projekcie „Podróże w czasie” realizowanym z tego samego programu.
 
Polska grupa wyruszyła 22 sierpnia i przebywali w Słowenii aż do 31 sierpnia. W dniu przybycia zostali zakwaterowani w gospodarstwie agroturystycznym nad jeziorem, ze smakiem zjedli kolację i zajęli się zbieraniem sił do zajęć, które miały się rozpoczynały się następnego dnia.

23 sierpnia rano w sali przy boisku w Gradzie spotkały się dwie grupy rówieśników z dwóch krajów i rozpoczęły się zajęcia mające na celu przełamanie lodów i bariery językowej, a także zdobycie jak największej ilości informacji o sobie nawzajem. Uczestnicy przedstawili wszystkim swoje imiona i zainteresowania za pomocą gier i zabaw poznawczych. Następnie wszyscy uczestnicy udali się na spacer po miejscowości. Po obiedzie obie grupy udały się nad jezioro, gdzie czekały już na nich wynajęte kajaki i całe popołudnie wypełnione wiosłowaniem.

Kolejnego dnia młodzież zwiedziła gospodarstwo zajmujące się hodowlą kóz i alpak oraz przetwórstwem mlecznym, a następnie muzeum pojazdów i maszyn rolniczych. 

W niedzielę od rana młodzież spędziła czas na  oglądaniu filmów w miejscowym kinie. Po południu zaś grupa udała się na zwiedzanie zamku w Gradzie. Dowiedzieli się tam, że nazwa Grad pochodzi właśnie od tego zamku a także to, że historia zamku sięga XI wieku. Usłyszeli miejscowe legendy związane z tym miejscem i dowiedzieli się jakie są lokalne tradycje rzemieślnicze.

Kolejnego dnia od rana cała grupa udała się na zwiedzanie gospodarstwa zajmującego się pszczelarstwem. Mogli tam spróbować różnych gatunków miodu, dowiedzieli się jak funkcjonuje gospodarstwo i ile energii pochłania to zajęcie. Młodzież mogła również zobaczyć wnętrze ula i królową pszczół we własnej osobie. Oddali się też pracy twórczej robiąc świece z plastra miodu. Po południu zaś wszyscy wzięli się za pieczenie ciast. Grupa Polska prezentowała jak upiec mazurek Wielkanocny, zaś młodzież ze Słowenii przygotowała lokalne ciasto zwane Gibalnicą. Ciasto składało się z przeplatających się warstw maku, twarogu,  orzechów i jabłek przekładanych ciastem naleśnikowym. Oba okazały się wyśmienite.

Wtorek poświęcono w całości pracom twórczym. Młodzież miała okazję wykazać się umiejętnościami manualnymi lepiąc gliniane garnki na kole garncarskim oraz różne ciekawe figurki. Efekty pracy były zaskakujące. Niektórzy nie spodziewali się nawet, że drzemią w nich talenty plastyczne.

Kolejny dzień okazał się niestety deszczowy, ale to nie przeszkodziło wszystkim w znakomitej zabawie. Młodzi ludzie udali się na salę gimnastyczną gdzie spędzili bardzo przyjemny czas na grach zespołowych, głównie na grze w siatkówkę. Okazało się, że barierę językową bardzo łatwo ominąć: wystarczy dużo śmiechu i trochę otwartości.
 
Przed ostatni dzień wymiany okazał się bardzo słoneczny i rano młodzież odwiedziła gospodarstwo zajmujące się ekologiczną produkcją soków, gdzie zobaczyli kolejne etapy powstawania soku. A po południu cała grupa wybrała się na wycieczkę na pobliską górę przez którą przechodziła granica trzech państw: Słowenii, Austrii oraz Węgier. W drodze powrotnej zobaczyli też kamieniołom, z którego przed laty wydobywano bazalt.

Ostatni dzień w Gradzie obfitował w ciekawe wydarzenia: od rana grupa młodzieży udała się na otwarcie odrestaurowanego młyna, w którym utworzono muzeum. Czasie tego otwarcia młodzież zaprezentowała przygotowaną wcześniej piosenkę w języku Polskim i Słoweńskim. Podczas tego wydarzenia doszło do spotkania przedstawicieli obu gmin: Wójta Gminy Rogów oraz Żupana Obciny Grad, a liderzy obu grup dostali od Żupana Gradu: pana Daniela Kalamara pamiątkowy gliniany talerz symbolizujący to międzynarodowe spotkanie. Po południu zaś grupa miała okazję jako pierwsza zwiedzić nowe muzeum „Vulkanija”, które poświęcone jest geologicznej historii Gradu, który leży na terenie, na którym kiedyś znajdował się wulkan. Multimedialne muzeum robiło wielkie wrażenie swoją nowoczesnością i pomysłowością. Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem.

Wieczorem obie grupy spotkały się, żeby po raz ostatni porozmawiać, pośmiać się i po prostu pobyć ze sobą przed zakończeniem. Zarówno Wójt Rogowa Daniel Kołada jak i Żupan Gradu Daniel Kalamar zabrali głos dziękując za spotkanie i wyrażając nadzieję, że i w przyszłym roku dojdzie do spotkania tych samych grup.

Przez cały tydzień wspólnego obcowania nawiązały się przyjaźnie, które miejmy nadzieję przetrwają i będą pielęgnowane za pośrednictwem Internetu czy tradycyjnej poczty. Młodzi ludzie zżyli się ze sobą bardzo, a pożegnanie nie obyło się bez łez wzruszenia.

Dzięki swojemu zapałowi i pozytywnemu myśleniu, młodzieży z dwóch państw udało się spotkać już drugi raz przypieczętowując tym samym współpracę pomiędzy obiema gminami. A to przecież nie koniec…
 


Copyright © 2011 rogow.eu Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja Maxus Net Communiacations

Powrót na górę