Wybierz język: PL | EN

   

 

1
3
4
5
2

Młodzież w Działaniu

07.09.201217:30

W ostatnim tygodniu sierpnia w Gminie Rogów odbyła się międzynarodowa wymiana młodzieży finansowana z programu „Młodzież w Działaniu”.

Od 26 sierpnia aż do 3 września młodzi ludzie z Rogowa i z Gminy Grad na Słowenii razem uczestniczyli w licznych zajęciach zorganizowanych w ramach projektu „Podróże w czasie”, który sami stworzyli, uwzględniając wśród nich warsztaty plastyczne i edukacyjne, oraz zajęcia ruchowe. Przez cały tydzień uczestnicy wymiany podróżowali po kartach literatury polskiej poszukując wspólnego porozumienia na tle historyczno-kulturowym i wzajemnie się poznając.
 
Goście ze Słowenii przybyli do Polski w nocy 26 sierpnia i zostali zakwaterowani w domu studenckim „Jodełka” na terenie LZD w Rogowie.
Następnego dnia od rana rozpoczęły się zajęcia mające na celu przełamanie lodów i bariery językowej, a także zdobycie jak największej ilości informacji o sobie nawzajem. Uczestnicy przedstawili wszystkim swoje imiona i zainteresowania za pomocą gier i zabaw poznawczych, a następnie mogli wspólnie grać w siatkówkę i koszykówkę zacieśniając pierwsze znajomości. Po południu zaś wszyscy udali się na zwiady po Rogowie, gdzie mogli zdobyć informacje na temat historii obu państw by następnie umieścić je na wspólnej osi czasu.
 
Kolejnego dnia odbyła się wycieczka do Łodzi śladami Ziemi obiecanej Władysława Stanisława Reymonta. W czasie wycieczki młodzież odwiedziła Muzeum Włókiennictwa, gdzie zobaczyli wspaniałą kolekcję maszyn używanych w fabrykach włókienniczych od początku ich istnienia, aż do momentu zamknięcia ostatniej z nich. Odwiedzili też Manufakturę, czyli fabrykę jednego z czołowych łódzkich fabrykantów Izraela Poznańskiego, obecnie odnowioną i sprawiającą imponujące wrażenie, tam też zjedli obiad. Uczestnicy wymiany zwiedzili też Cmentarz na ulicy Ogrodowej, gdzie mogli podziwiać wspaniałe mauzolea wielkich łódzkich fabrykantów i ujrzeli zakres wielokulturowości Łodzi, bo na jednym cmentarzu spoczęli przedstawiciele każdej czterech czołowych kultur tego miasta: Polskiej, Żydowskiej, Rosyjskiej i Niemieckiej.
 
W środę zajęcia skupiły się głównie na twórczym spędzeniu czasu. Od rana młodzi ludzie poświęcili się sztuce teatralnej biorąc udział w warsztatach z dykcji i emisji głosu, oraz w zajęciach ruchowych mających na celu większe otwarcie się na grupę. W czasie tych zajęć powstał również wstępny projekt występu, który w ostatnim dniu wymiany został zaprezentowany szerszej publiczności. Popołudniowe zajęcia zostały poświęcone sztuce plastycznej zgodnej z duchem romantyzmu, czyli decoupage’u i rzeźbienia w korze.
 
Czwartego dnia wymiany należało uzbroić się w cierpliwość i wytrwałość, oraz dużo pozytywnej energii, której na szczęście przyświecała piękna pogoda. Tego dnia wszyscy uczestnicy wymiany wybrali się na wycieczkę rowerową gnani słowami Jana Kochanowskiego:
„Teraz prawie świat się wszystek śmieje,
Zboża wstały, wiatr zachodny wieje;
Ptacy sobie gniazda omyślają,
A przede dniem śpiewać poczynają.”
Cała grupa udała się w podróż zwiedzając najbardziej malownicze zakątki Gminy Rogów. Rowerzyści pojechali więc doliną rzeki Mrogi i udali się nad zalew, gdzie odpoczywali w cieniu drzew nad wodą. Następnie przejechali przez miejscowości Wągry i Romanówek i skierowali się w drogę powrotną do hotelu „Jodełka” w Rogowie. Długa wyprawa sprawiła wszystkim wiele przyjemności i wszyscy ze smakiem zabrali się do obiadu. Popołudniowe zajęcia były nieco lżejsze. Obejmowały zwiedzanie Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie i krótkie warsztaty przyrodnicze, a wieczorem cała grupa oddała się zacieśnianiu więzi międzynarodowych przy grze w piłkę i wspólnym śpiewaniu.
 
W piątek tuż po śniadaniu rozpoczęła się gra terenowa oparta o treść książki Aleksandra Kamińskiego „ Kamienie na szaniec” i o historię Polski z czasu II Wojny Światowej. Młodzież podzieliła się na 4 grupy, które dzięki współpracy podczas wykonania zadań pod koniec dnia miały odbić Jana Bytnara „Rudego” z niemieckiej niewoli w czasie akcji pod Arsenałem. Akcja zakończyła się pełnym sukcesem.
 
Szóstego dnia grupa Słoweńsko – Polska skupiła się na przygotowaniach do punktu kulminacyjnego całej wymiany, czyli Dożynek w Rogowie. Cały poranek młodzież spędziła w budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Rogowie na przyrządzaniu ciast na dożynki, bawiąc się przy tym pysznie. Popołudnie zaś uczestnicy wymiany spędzili w towarzystwie grupy młodzieży z Domu Polskiego z Lidy na Białorusi, którzy przyjechali na gościnny występ na dożynki do Rogowa, oraz z przedstawicielami Gminy Rokiciny. Najpierw cała 50 osobowa grupa zwiedziła Arboretum i Alpinarium, a następnie pojechali Rogowską Koleją Wąskotorową do Jeżowa, gdzie odbyło się ognisko z kiełbaskami.
 
W niedzielę, siódmego dnia wymiany, odbyły się Dożynki. Wszyscy uczestnicy projektu zaangażowali się w prace przygotowawcze. Rozbili własny namiot, w którym zaprezentowano wyroby stworzone w czasie zajęć plastycznych, galerię zdjęć z okresu trwania projektu jak również umożliwiono degustację ciast pieczonych poprzedniego dnia na zajęciach gastronomicznych z panią z koła gospodyń wiejskich z Rogowa. Koło godziny 18 nastąpił najważniejszy moment całej wymiany. Doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Gminą Rogów i Gminą Grad przy współudziale przedstawicieli obu gmin: wójta Rogowa Pana Daniela Kołady oraz żupana Gradu Pana Daniela Kalamara. Na koniec młodzież z Polsko-Słoweńskiej wymiany zaprezentowała krótką scenkę i zaśpiewała piosenkę po polsku, słoweńsku i angielsku. A następnie wszyscy przyłączyli się do wspólnej zabawy przy występach zaproszonych zespołów.
 
Przez cały tydzień wspólnego obcowania nawiązały się przyjaźnie i małe zakochania, które miejmy nadzieję przetrwają i będą pielęgnowane za pośrednictwem Internetu czy tradycyjnej poczty. Młodzi ludzie zżyli się ze sobą bardzo, a pożegnanie nie obyło się bez łez wzruszenia i zapewnień, że to dopiero pierwsze z wielu spotkań jakie nastąpią później.
 
Młodzież, dzięki swojemu zapałowi i pozytywnemu myśleniu, zapoczątkowała miejmy nadzieję długą i owocną współpracę pomiędzy obiema gminami. Już powstają pomysły na kolejne spotkanie tej grupy, a może nie tylko tej.
 
Organizatorzy projektu „Podróże w czasie” finansowanego z programu „Młodzież w działaniu” pragną serdecznie podziękować Panu Słabemu i Państwu Tamarze i Krzysztofowi Strefnelom za prowiant oraz za pomoc przy organizacji wyprawy rowerowej, Pani Barbarze Kubickiej i Pani Danucie Sobkiewicz za użyczenie rowerów, Pani Barbarze Mozdze za pomoc przy zajęciach z decoupage’u, Panu Edwardowi Kłodzie za wsparcie przy zajęciach, oraz wszystkim innym, dzięki którym praca okazała się przyjemna i łatwiejsza.
 
 


Copyright © 2011 rogow.eu Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja Maxus Net Communiacations

Powrót na górę