Wybierz język: PL | EN

   

 

1
3
4
5
2
 

Zapraszamy do odwiedzenia Muzeum Lasu i Drewna.

Zaczątkiem obecnego Muzeum Lasu i Drewna były zbiory dydaktyczne, których gromadzenie rozpoczęto w 1950 roku z inicjatywy profesora Franciszka Krzysika. Muzeum miało początkowo służyć wyłącznie potrzebom dydaktycznym Wydziału Leśnego. Obecnie jest licznie odwiedzane zarówno przez wycieczki zbiorowe, jak i turystów indywidualnych.

Głównym działem Muzeum jest "Zoologia leśna i łowiectwo", prezentujący ponad 250 okazów ptaków, ok. 50 okazów ssaków, kolekcję poroży.

Zgromadzone w Muzeum kolekcje należą do największych w naszym kraju. Bogactwo zbiorów zawdzięczamy olbrzymiej pracy społecznej, jaką wnieśli pracownicy naukowi Wydziału Leśnego SGGW i leśnicy z Rogowa. Szczególny wkład w gromadzenie zbiorów i ich opracowanie wnieśli panowie Stanisław Zaborowski, Jan Dominik i Jerzy Mirosław Szmit - pracownicy naukowi SGGW. Preparowaniem eksponatów zoologicznych zajmował się przez wiele lat pan Ryszard Dałkowski. Przygotowane wówczas z niezwykłym talentem okazy ptaków i ssaków przechowały się do dnia dzisiejszego w doskonałym stanie.

Wsród działów Muzeum Lasu i Drewna na szczególną uwagę zasługuje wystawa poświęcona nietoperzom. Więcej o wystawie...

Jeśli chcesz się dowiedzieć ile oczu ma pszczoła lub jak wysoko skacze pchła, koniecznie obejrzyj wystawę "Owady z bliska". Poznasz tu odpowiedzi na te i inne pytania, obejrzysz m.in. rohatyńca, kozioroga dębosza i jego żerowisko, zmierzchnicę trupią główkę, pazia królowej, latolistka cytrynka, turkucia podjadka i wiele, wiele innych. Ponadto można przyjrzeć się owadom w powiększeniu - przez lupę i na zdjęciach. Zachwycają też gabloty z owadami tropikalnymi podarowane przez Henryka Edera - wieloletniego kierownika Arboretum.

Dużo miejsca w muzeum zajmuje drewno.

mamutowiec
  • Ksyloteka - kolekcja próbek drewna (około 350),
  • Fornir - sortyment drewna otrzymywany przez skrawanie płaskie, mimośrodowe lub obwodowe; płat drewna grubości na ogół nie przekraczającej 3,0-3,5 mm (maks. do 6 mm),
  • Wyrzynek - odcinek kłody lub dłużycy o wymaganej długości (0,5 - 2,6 m.),
  • Kłoda - pojedyncza sztuka drewna okrągłego długości 2,5 - 6,0 m.

Wspaniałą kolekcję szyszek z ponad 200 gatunków drzew i krzewów zawdzięczamy Panu Prof. Jerzemu Tumiłowiczowi, pracownikowi naukowemu SGGW w Warszawie i kierownikowi Arboretum w Rogowie:

W dziale "fitopatologia" znajdują się grzyby pasożytnicze i uszkodzenia drewna.

Zasady zwiedzania >>>

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystaw czasowych.


Copyright © 2011 rogow.eu Wszelkie prawa zastrzeżone. Projekt i realizacja Maxus Net Communiacations

Powrót na górę